W jakich sytuacjach naprawić można główną płytę w laptopie

Zepsuty laptop dla wielu osób jest dużym problemem, ponieważ wtedy nie będą oni mogli do używać. Dodatkowo trzeba się liczyć z jakimiś kosztami, związanymi albo z naprawą, albo z zakupem nowego urządzenia. Niejednokrotnie przyczyną takiej awarii są różnego rodzaju usterki na głównych płytach. Przy niektórych modelach wręcz wiadomo, co psuje się najczęściej, jeżeli inżynierowie zrobili jakieś błędy w czasie projektowania. Jeżeli faktycznie zdarzy się coś takiego, to trzeba zastanowić się dobrze co robić. W niejednym bowiem przypadku skuteczne naprawienie płyty głównej jak najbardziej będzie możliwe, lecz nie zawsze będzie ekonomicznie opłacalne. To ma miejsce na przykład jeśli się zepsuje układ graficzny.

Bez żadnego problemu znajdzie się takie układy w sprzedaży, lecz koszt ich sięga kilkuset złotych, a do tego trzeba przecież jeszcze dołożyć pracę. A za podobne pieniądze kupić można używany, porównywalny sprzęt, i nie przejmować się żadnymi naprawami. Lecz dużo usterek, na przykład związanych z zasilaniem, naprawić się da dużo taniej, i wówczas faktycznie warto zdecydować się na coś takiego. Ale bez diagnozy trudno będzie oszacować koszty naprawy, a ta możliwa będzie jedynie po dostarczeniu urządzenia do serwisu. Przeważnie diagnoza polegać będzie na rozłożeniu laptopa i sprawdzeniu napięć w charakterystycznych, wyznaczonych miejscach.

Dlatego też serwisanci korzystają niejednokrotnie ze schematów płyt głównych danych producentów, które można na przykład znaleźć w sieci. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło boardview asus, a później przejrzeć otrzymane wyniki. Jeśli namierzy się uszkodzenie i właściciel laptopa zdecyduje się na naprawę, to trzeba ją będzie jeszcze odpowiednio wykonać. Główne płyty to skomplikowane elementy, i wymagają dużej precyzji i dokładności, ale też i doświadczenia osoby, która będzie się tym zajmowała. Dlatego też do takich napraw potrzebne będą specjalistyczne urządzenia, zwykła lutownica i odsysacz na pewno nie wystarczą.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 5 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
To powinno ci się spodobać