Szczepienia ochronne – czemu są tak ważne dla utrzymania zdrowia

Każdy z nas w dzieciństwie był wiele razy zaszczepiony, co umożliwiło zabezpieczenie przed wieloma groźnymi chorobami. Jednak w późniejszych latach życia z przyjmowaniem szczepień już jest bardzo różnie. Obowiązkowe już się pokończyły, a do tych nieobowiązkowych niekiedy trudno się zmotywować. A przecież tego typu szczepienia są niezwykle istotne, o czym przekonała nas chociażby niedawna pandemia covid 19. Przez pierwszy rok, gdy nie było szczepionek, wiele osób poważnie zachorowało, i część nie przeżyła niestety tej choroby.

W momencie, kiedy szczepienia covid się pojawiły, z dnia na dzień sytuacja znacząco się poprawiła. Nawet jeśli ktoś zachorował, to najczęściej dolegliwości nie były tak groźne, ponieważ ciało miało już wypracowane mechanizmy obronne. Rzecz jasna pewna grupa ludzi bardzo głośno krytykowała szczepionki i szerzyła niestworzone historie w ich temacie. Lecz badania naukowe potwierdzają jednoznacznie, szczepionki nie tylko nie dawały poważniejszych powikłań, ale faktycznie skutecznie chroniły przed bardziej poważnym przebiegiem choroby.

Dużo mniej niebezpieczna niż covid 19, co wcale jednak nie oznacza że całkiem łagodna, jest pospolita grypa. Na tę sezonową chorobę co roku zaczyna chorować wiele milionów osób na całym świecie, jednak tych zachorowań mogłoby być znacznie mniej. Szczepienia grypa powszechnie dostępne są bowiem od dawna, i praktycznie każdy kto chce może z nich skorzystać. Faktem jest, że zapłacić za nie trzeba kilkadziesiąt złotych, lecz taka kwota nie jest specjalnie wygórowana w porównaniu z poważnym przebiegiem samej choroby.

Kobiety dzięki szczepieniom uchronić się też mogą przed niebezpiecznym i podstępnym rakiem szyjki macicy. Nowotwór ten jest wywoływany przez wirus brodawczaka ludzkiego, a właśnie szczepienia przeciw hpv w skuteczny sposób zabezpieczają przed nim. Takich chorób, których można uniknąć właśnie dzięki szczepieniom jest jeszcze wiele. Dlatego też warto pójść do swojego lekarza rodzinnego i zapytać go o szczepionki, jakie byłyby przydatne, a następnie w wolnej chwili po prostu się zaszczepić.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 2 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
To powinno ci się spodobać