Dlaczego oryginalne włoskie mozzarelle smakują tak wyśmienicie

Nikt chyba sobie nie wyobraża prawdziwej włoskiej pizzy bez roztopionej mozzarelli. Ser ten jest równie charakterystyczny co właśnie wspomniana pizza, spaghetti czy lazania. Ale mozzarellę można wykorzystać w dużej ilości gorących potraw, a także w formie dodatku do sałatek i surówek. Sery nazywające się mozzarella cieszą się popularnością także u nas, chociaż tym oferowanym w marketach do oryginału jednak dużo brakuje. Oryginalna mozzarella włoska produkowana jest nie tylko z najwyższej jakości składników, lecz również według oryginalnej receptury, w jakiej każdy szczegół ma ogromne znaczenie.

Krowie mleko wlewane jest do kadzi, do której następnie się dodaje niewielką ilość podpuszczki. Po ogrzaniu zawartości kadzi zaczyna się tworzyć skrzep, który po kilku godzinach można odcedzić. Ważnym elementem procesu jest kąpiel masy w gorącej wodzie, dzięki temu powstają typowe włókna. Na zakończenie ser dzieli się na kulki i wkłada do słonej wody dla wzmocnienia smaku. Rzecz jasna Włosi mają jeszcze wiele rozmaitych wersji tego sera, a jedną z ciekawszych jest mozzarella burrata. W czasie jej produkowania dodawana jest jeszcze nieduża ilość śmietanki.

Dzięki temu ten ser posiada ciekawą, maślaną konsystencję, i smakuje zupełnie inaczej niż normalny, mimo że również robi się go z krowiego mleka. Bardzo charakterystyczna jest dla niego kieszonka, do której wlana zostaje przed chwilą wspominana śmietanka. Po rozkrojeniu tej kieszonki ze środka zacznie wypływać śmietankowa zawartość.

Do produkcji mozzarelli wykorzystuje się nie tylko samo krowie mleko, lecz również i coraz częściej od bawołów. Ten mało znany u nas gatunek cieszy się dużą popularnością we Włoszech, i z takiego właśnie mleka jest robiony kolejny rodzaj wyśmienitego sera, to znaczy mozzarella buffala. Buffala ma inny smak niż typowe mozzarelle, jest znacznie bardziej tłusta, a równocześnie trochę kwaskowa. Zawiera też mniej cholesterolu, co z pewnością korzystnie wpływa na zdrowie. Jeśli ktoś ją będzie chciał kupić, to znaleźć musi jeden ze sklepów oferujących produkty włoskie oryginalne i tam złożyć zamówienie.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 13 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
To powinno ci się spodobać