Kto musi się postarać o wykonanie świadectwa energetycznego

Dobrze ocieplone budynki, posiadające szczelne okna, potrzebują dużo mniejszą ilość energii do ogrzania. Nie tylko ma to duży wpływ na rachunki, jakie trzeba płacić, ale też i na kwestie wiążące się z ochroną środowiska. Przy budynkach o kiepskiej izolacji trzeba będzie wydać nawet kilka razy więcej na węgiel, prąd czy gaz, co w ogólnym rozrachunku jest powodem ogromnych kosztów. z tego też powodu kładzie się coraz większy nacisk na tę kwestię, zarówno jeżeli chodzi o budowanie nowych budynków zgodnie z odpowiednimi normami jak również modyfikacje już stojących.

Od pewnego także funkcjonuje dedykowany dokument poświadczający energetyczne parametry, znany także jako Świadectwo energetyczne Bielsko Biała. Na podstawie przeprowadzonego audytu wyznacza zapotrzebowanie obiektu na energię konieczną między innymi do ogrzewania czy chłodzenia, ale też przygotowania ciepłej wody i oświetlenia.

Zakres obowiązywania takich świadectw co jakiś czas ulega zmianie, aktualnie obowiązkowe są one przy wynajmie czy sprzedaży nieruchomości. Posiadanie takiego świadectwa umożliwi przyszłym wynajmującym czy właścicielom określić, jakie poniosą wydatki związane chociażby z ogrzewaniem, ale też zaplanować ewentualne inwestycje. Pokazanie świadectwa jest chociażby konieczne przy podpisywaniu notarialnego aktu, a za niedopełnienie tego obowiązku przewidziane zostały kary. Wysokość tych kar może wynieść nawet pięć tysięcy złotych, dlatego zdecydowanie lepiej jednak dopilnować tego obowiązku.

Szczególnie że opłaty za Świadectwa energetyczne Piła są dużo niższe niż wcześniej wspominane kary. Za audyt niedużego mieszkania trzeba będzie zapłacić kilkaset złotych, a kwota półtora tysiąca w zupełności starczy na wielorodzinny, większy budynek. Takie świadectwa mogą być wystawiane przez osoby dysponujące stosownymi uprawnieniami, a ich ważność wynosi dziesięć lat. Może to jednak ulec zmianie w sytuacji, gdy w obiekcie wykonano jakieś prace modernizacyjne mające wpływ na charakterystykę energetyczną.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 5 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
To powinno ci się spodobać