Butle na gazy techniczne – w jaki sposób powinny być użytkowane

Wiele gałęzi przemysłu powszechnie korzysta z rozmaitych gazów technicznych. Wykorzystuje się je przykładowo do wytwarzania gazowanych napojów, w pracach spawalniczych czy nawet w kuchenkach domowych. W zależności od rodzaju mogą one występować w jednym z dwóch stanów, to znaczy lotnym i skroplonym. Każdy z takich gazów cechuje się innymi parametrami fizycznymi i chemicznymi, niektóre z nich przykładowo są bardzo łatwopalne i trzeba przy nich uważać. Do przechowywania gazów technicznych wykorzystywane są dedykowane butle, najczęściej zrobione z aluminium albo stali.

Każdy z rodzajów gazu wymagał będzie innej odmiany butli, a ich zamiana przeważnie nie będzie możliwa. Z uwagi na duże ciśnienie i wiążące się z tym ryzyko wybuchnięcia takie Butle spawalnicze będą wymagać odpowiedniego traktowania oraz przechowywania. W pierwszej kolejności unikać należy ich uderzania i rzucania, gdyż może to być bardzo niebezpieczne. Unikać też należy zbyt wysokiej temperatury, dlatego nie można ich trzymać na słońcu lub blisko źródeł ciepła. Najodpowiedniejsze do tego będą zadaszone pomieszczenia z dobrym wentylowaniem, w których dodatkowo będzie możliwość ustawienia takich butli na stojąco. Koniecznie należy obserwować, czy nie dzieje się nic niepokojącego, czy to z zaworami, czy samą butlą. Jeśli zauważone zostaną nieszczelności, to należy wezwać do tego jakiegoś specjalistę.

Pod żadnym pozorem nie powinno się samemu przeprowadzać żadnych napraw, gdyż może to być niebezpieczne. Obowiązujące przepisy wymagają też, żeby każda butla do mieszanki spawalniczej posiadała homologację. Jest to bardzo ważna sprawa, ponieważ w ten sposób będzie wiadomo, czy będzie ją można dalej użytkować, czy też zostanie przeznaczona na złom. W czasie homologacji butli jest sprawdzany dokładnie techniczny stan w środku i na zewnątrz, oraz wykonuje się próbę ciśnieniową. Pozytywny wynik takiego badania powinien być oznaczony na powierzchni butli, właściciel także otrzyma odpowiednie dokumenty.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 7 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
To powinno ci się spodobać